Ortodonti

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Alternate Text

Çocuklar ilk defa ne zaman ortodontik kontrolden geçmelidir?

Anne babalar çocuklarını diş hekimlerine ya da ortodonti uzmanlarına geç götürebilmektedirler. Bazı pratisyen diş hekimleri hastalarını ortodonti uzmanlarına, tüm sürekli dişlerin sürmesinin tamamlandığı 12 yaşında yönlendirmekte. Bu da birçok fırsatın kaçırılmasına neden olabilmekte.

AAO (American Association of Orthodontics) çocukların 7 yaşını geçmeden ortodontik kontrolden geçmelerini tavsiye etmektedir. Ortodonti uzmanı, henüz çocuğun ağzında süt dişleri varken çene ve diş gelişimindeki problemleri yakalayabilir. Anormal durumun erken tespit edilmesi önemlidir çünkü bazı ortodontik problemler erkenden teşhis edildiğinde tedavisi çok daha kolay olmakta ve. gelecekte komplike ve maliyetli tedavi olma olasılığı azalmaktadır.. İskeletsel bozukluklar  ancak çocuğun büyüme gelişim dönemi bitmeden çözülebilir. Pek çok ortodonti hastasının aktif tedavisi 9-14 yaşları arasında başlar.

Alternate Text

Diş teli dişleri çürütür mü?

Diş tellerinin direk diş çürüklerine neden olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fakat ortodontik tedavi sırasında yeteresiz ağız bakımı yaygın çürüklerin oluşmasına neden olur. Burada suçlu teller değil ağız bakımına önem vermeyen kişinin kendisidir. Ortodontik tedavi süresince doğru teknikle ve yeterli sıklıkla yapılan ağız bakımı diş ve diş eti sağlığını korumakta ve tedavi süresince istenmeyen probemlerin oluşmasını engellemektedir.

Alternate Text

Kimler ortodontik tedavi görebilir?

Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodonti hastalarının  yaklaşık yüzde otuzu erişkin bireylerden oluşmakta. Sağlıklı bir kapanış, 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir. Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir.

Yeni gelişen sistemler yetişkin hastaların ortodontik tedaviye olan bakış açılarını günden güne değiştirmekte. Daha estetik sistemlerin varlığı, yetişkin hastaların ortodontik tedavilere daha olumlu bakmalarını sağlamakta . Şeffaf braketler  ya da tamamen dişin arka yüzeyine yapıştırılan lingual sistemler ortodontik tedavi sırasında klasik tellerin neden olduğu hoş olmayan görüntüyü engellemekte ve estetik açıdan  daha konforlu bir tedavi süreci sunmakta.

Alternate Text

Neden ortodontik tedavi görülmelidir?

Ortodontik tedavi, daha sağlıklı bir ağız ve daha hoş bir görünüm kazandırmanın yanı sıra, dişlerin bir ömür boyu sağlam kalabilmesine yardımcı olur. Çapraşık dişlerin temizlenmesi zordur. Kötü kapanış diş yüzeylerinde aşınmalara, çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarda zorluklara ve dişleri destekleyen kemik ve diş eti yapılarında aşırı strese sebep olabilir. Tedavi edilmediğinde, bir çok problem zamanla daha ciddi hale dönüşerek ileri zamanda daha karmaşık ve zor tedavi gereksinimleri doğurabilir.

Alternate Text

Ortodonti uzmanı kimdir?

Ortodonti alanında çalışan uzman diş hekimine ortodonti uzmanı ya da ortodontist denir. Ortodonti uzmanları 5 yıllık standart diş hekimliği eğitimlerinin ardından en az 4 yıl özel olarak uzmanlık alanları üzerinde eğitim gören diş hekimleridir.

Alternate Text

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortodontik tedavi istenilen sonuca ulaşılana kadar devam eder. Aktif ortodontik tedavi bir ile dört sene arası sürebilirken, ortalama iki senede biter. Bazı bireyler biyolojik yapılarından dolayı tedaviye diğerlerinden daha hızlı ya da daha geç cevap verebilir. Ayrıca önleyici ve erken tedaviler sadece bir kaç ay sürebilir.

Problemin şiddeti, yüz ve çene yapılarının büyümesi, dişler, diş etleri ve bunları destekleyen çene kemiğinin sağlığı , bireyin tedaviye uyumu tedavi süresine etki eden faktörlerdir.

Alternate Text

Tedavi bittikten sonra dişler geri döner mi?

Aktif ortodontik tedavi bittikten sonra, braketler çıkartılır. Bir sonraki aşama pekiştirme dönemidir. Pekiştirme apareyleri dişeti, kemik ve kasların  yeni konumlarına adaptasyon gösterene kadar dişlerin yerlerinde tutulmasını sağlarlar. Pekiştirme aygıtları tavsiye edildiği şekilde kullanılmalıdır aksi takdirde dişler eski konumlarına geri dönerler ve ortodontik tedaviyle ulaşılan  sonuçlar boşa gider. Pekiştirme apareyini ne kadar takmanız gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Hastaya göre bu süreçte farklılıklar görülebilir. Pekiştirme dönemi tedavinin önemli bir aşamasıdır ve ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki pekiştirme apareyleri yalnızca ağızdayken ve verilen talimatlara uyulduğu zaman etki etmektedir.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.