Kulak Burun Boğaz (KBB)

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Delik Kulak Zarı

Kulak zarının 2 fonksiyonu vardır:

İşitme Fonksiyonu: Ses dalgalarından titreşim oluşturması ve orta kulak kemikçiklerine iletilmesi.

Koruma Fonksiyonu: Orta kulağı dış kulaktan gelen bakteri ve diğer etkenlere karşı korumaktadır. Kulak zarı deliği bu zarın delik veya yırtık olmasıdır.

 

Enfeksiyonel Nedenler

Orta kulak enfeksiyonlarında kulak zarında kendiliğinden bir yırtılma görülebilir. Bu durumda kulak yolu girişinde kanlı iltihabi bir akıntı izlenir. Uygun tedavi ile çoğu kendiliğinden kapanır. Tedavi edilmeyen orta kulak sıvı birikmeleri uzun dönemde kulak zarında çökme ve delinmelere neden olabilir.

 

Travmatik Nedenler

  • Kulağa şiddetli tokat atılması
  • Kafatası kırığını belli türleri
  • Ani bir patlama sonrası
  • Aşırı sıcak veya asidik bir sıvının kulak kanalına kaçması
  • Basınç travmaları
  • Pamuklu çubuk ya da başka bir cismin kulak içine sokulması
  • Nadiren takılan kulak tüplerinin çok uzun süre kulakta kalması

 

Delik Kulak Zarının İşitmeye Etkileri

Genellikle delik büyüdükçe, işitme kaybı da artar. Deliğin kulak zarındaki yeri de işitmeyi etkiler. Kafatası kırığı orta kulakta birbiriyle bağlantılı olarak işitmeyi iç kulağa ileten kemikçiklerde de bir hasar meydana getirmişse, işitme kaybı oldukça ağır olabilir.

Kulak zarı, ani bir darbe veya patlama sonucu delinmişse, işitme kaybı fazla olabilir ve kulak çınlaması da şikâyetlere eklenebilir. Bu durumda işitme zamanla geri döner ve kulak çınlaması birkaç gün içinde azalır. Kulak zarı deliğine bağlı sürekli iltihap olması, ileri derecede işitme kaybına yol açabilir.

 

Delik Kulak Zarının Tedavisi

Deliğin tedavisine başlamadan önce, işitme testi yapılmalıdır. Kulak zarının onarılmasının faydaları duş yaparken, banyoda veya yüzerken orta kulağa su kaçmasını önlemek, işitmeyi artırmak ve çınlamayı azaltmaktır. Delik çok ufaksa, kulak-burun-boğaz hekimleri kendi kendine kapanıp kapanmayacağını anlamak için bir süre takip etmeyi tercih edebilir. Hekiminiz, mikroskop altında, yeniden kapanması için delik kenarlarını, kimyasal bir madde ile uyarıp üzerine bir kâğıt parçası koyabilir.

Kulak zarının kapanması ile genellikle işitmede bir iyileşme hissedilir. Deliğin tam kapanması için birkaç kez (üç, dört kez) yamalama işlemi gerekebilir. Hekiminiz tarafından yapılan bu yamalama işlemiyle hekim zardaki deliğin tam ve iyi olarak kapanmayacağına kanaat getirirse, operasyon planlanır.

Birçok operasyon yöntemi vardır ama hepsinde temel ilke, deliği hastanın kendisinden alınan dokularla tamir edip eğer orta kulak kemiklerinde hasar varsa düzeltip iyileşmeye bırakmaktır. Operasyon çoğunlukla deliğin tam olarak kapanmasını ve işitmenin düzelmesini sağlar.

Kulak Burun Boğaz (KBB) doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.