Sinüzit Deyip Geçmeyin!

Baş ve göz etrafında yoğun ağrıya sebep olan sinüzit, çoğunlukla migren ağrılarıyla karıştırılabiliyor.
Sinüzit Deyip Geçmeyin!

21 Aralık 2015, Pazartesi | Kulak Burun Boğaz (KBB)

SİNÜZİT NEDİR?

Kafatasında gözlerimizin altında, üstünde ve arasında bulunan çok sayıda küçük hava boşluklarına sinüs denir. Bunların iltihaplanmasına da sinüzit denir.  Nezle gripten müzmin sinüzite kadar geniş bir klinik tabloya sahip sinüzit yaygın görülen ve günlerce işgücü kaybına yol açan önemli bir hastalıktır.  Halk arasında sinüzit denince genelde uzun süreli tedavi gereken hatta ameliyat gereken kronik sinüzit sanılmaktadır.  Oysa bahar alerjisinden tutun da hafif bir soğuk algınlığı bile “rinosinüzit” adıyla bu grup içinde değerlendirilir.

SİNÜSLER NE İŞE YARAR?

Sinüsler ve burun solunum sisteminin parçasıdır.  Sesin rezonansına(kişiye özgü şekillenmesine) ve kafanın vücutta hafiflemesine yardımcı olur.  Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus (sümük) salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur.  İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından yok edilir.  Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

GENİZE AKINTI NE DEMEKTİR? SİNÜZİT HABERCİSİ MİDİR?

Burun içi; hava kirliliği, allerjiye neden olan maddeler, dumanla veya virüsler tarafından rahatsız edildiğinde normalden çok fazla mukus üretir.  Bu burun zarlarındaki allerjik maddeyi yıkayıp uzaklaştırmak amacıyla bol miktarda üretilmiş, berrak su gibi bir salgıdır.  Burun arkasına doğru su gibi bir salgı oluşur.  Arkaya akıntının en önemli nedeni bu olaydır.  Bir başka tipte ise mukus yapışkan ve kıvamlıdır.  Bu, hava yollarının çok kuru olduğu ve zarların yeterince sıvı salgılayamadığı durumlarda görülür.  Bakteriler tarafından oluşturulan enfeksiyonlar ya da yapışkan ve kıvamlı mukus gözlenir aynı zamanda cerahatten dolayı mukusun rengi sarı veya yeşil olabilir.  Nezle grip ve sinüzit durumun ya da burun tıkanıklığı durumlarında akıntı arkaya doğru olabilir.

SİNÜZİT VE BAŞ AĞRISI

Nezle grip ve sinüzit durumlarında burun içi ve sinüs boşlukları mukus veya iltihapla dolduğu için bunun basıncına bağlı yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde baş ağrısı olur.  Oysa migren ve diğer damar kaynaklı baş ağrıları veya gerginlik baş ağrısı hem alın ve göz çevresinde ağrı oluşturması hem de burun akıntısına da neden olabilmelerinden dolayı sinüzit ile karıştırabilirler. Ancak bu tip baş ağrıları doktor müdahalesi olmadan kısa sürede gelip geçerler. Doktor müdahalesi olmadan uzun süren ve ancak antibiyotik tedavisiyle düzeltilebilen sinüzitten farklıdırlar.  Bununla birlikte arada sırada gelen, bulantı ve kusmaya neden olan baş ağrısı daha çok migren baş ağrısıdır.

KİMLER SİNÜZİT İÇİN RİSK GRUBUNDADIR?

 •  Alerjisi olanlar,
 • Çocukluk döneminde genizeti olanlar,
 • Sigara içenler,
 • Burunda kemik eğikliği(septum deviasyonu) ve burun eti(konka hipertrofisi) olanlar,
 • Vücut direnci zayıf olanlar.

SİNÜZİTİN ÇARESİ AMELİYATTA MI?

Sinüzitte altta yatan neden tedavi edilmelidir.  Alerji varsa bunun önlenmesi ve tedavisi önceliklidir.  Burunda kemik ve et varsa bunun düzeltilmesi gerekir.  Enfeksiyon varsa bunun yeterli sürede; başta antibiyotik ve dekonjestanlarla tedavisi gerekir.  Tüm bunlarla düzelmeyen durumlarda ameliyat gerekir.  Ameliyata rağmen sinüzit yenileyebilir.

SİNÜZİT TEDAVİ OLMAZSA NE GİBİ TEHLİKELERE YOL AÇAR?

 • Sinüzit tedavi edilmediği zaman müzminleşebilir.  Çok nadir de olsa komşu organlara (beyin, göz, damarlar) enfeksiyon yayılabilir.
 • Beyinde; menenjit, beyin apsesi, beyin damarları tıkanması (Bunlar hayatı tehdit eden tedavisi acil olan durumlardır)
 • Gözde; Göz kapağı apsesi, göz çukuru apsesi körlük,
 • Karotis, kavernöz sinüs tıkanması (trombozu),
 • Astım krizlerinin tetiklenmesi,
 • Koku ve tad bozukluklarına neden olabilmektedir.

SİNÜZİTE KARŞI NASIL ÖNLEM ALMALIYIM?

 • Allerjiniz varsa bunu kontrol edin.
 • Soğuk algınlığı olduğunuz zaman tedavi olun, buharla nemlendirici kullanın.
 • Yatağınızın baş tarafı daha yükseltilmiş bir şekilde uyuyun.
 • Burun açıcı dekonjestanlar kullanılabilir ancak içlerindeki kimyasal maddeler adrenalin gibi etki gösterebileceğinden yüksek tansiyonu olanlarda riskli olabilir.  Aynı zamanda bunlar uykusuzluğa neden olan uyarıcıdırlar.  Uzun süre kullanımda kendileri nezle yapar.  Kullanmadan önce doktorunuza başvurun.
 • Burnunuzu tahriş eden kirleticilerden, özellikle sigara dumanından uzak durun.
 • Dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın.
 • Enfeksiyonu olduğunu bildiğiniz insanlarla ilişkilerinizi sınırlamaya çalışın bu olmuyorsa birtakım önlemler alın. (el yıkamak, ortak havlu ve önlük kullanmamak gibi)

 

 


Kulak Burun Boğaz (KBB) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.