Ofis Çalışanlarının Karşılaştığı Sağlık Sorunları ve Çözüm Önerileri

Ergonomi bilimi yaklaşık 60 yıldır çalışanların, çalıştığı ortama ve aletlere en kolay uyum sağlamasını, en verimli ve sağlığını bozmadan çalışmasını sağlamaya çalışmaktadır.
Ofis Çalışanlarının Karşılaştığı Sağlık Sorunları ve Çözüm Önerileri

04 Mart 2016, Cuma | Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

BİLGİSAYAR KARŞISINDAKİ TEHLİKE

Çağımızda ders çalışan öğrencilerden doktora kadar tüm çalışanlar bilgisayar başında. Ergonomik ortamda çalışmadıklarından çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmaktadırlar.  Bu sorunlar postür bozuklukları, boyun düzleşmesi ve ağrıları, bel, sırt ağrıları, omuz, dirsek ve bilek ağrıları, sinir sıkışmaları, yumuşak doku zedelenmeleri, göz bozuklukları, kurumaları, şeklinde sıralanabilir.

Boyun ağrıları genellikle masa başında yanlış durma, uzun süre çalışmanın yanı sıra, masanın koltuğun ve bilgisayarın çalışana uygun ayarlanmış olmaması sonucu ortaya çıkar.

Bilgisayar başında veya başka bir işte başı öne eğik çalışan kişilerde boyun yapısındaki eğriliğin tersine öne doğru zorlanmakta, boyun arkasındaki kaslar ve bağlar gerilmekte, uzamakta ve neticede bir süre sonra yapısı bozulmaktadır. Ayrıca arkaya doğru eğri yapıya göre yerleşmiş bulunan damarlar, sinirler eklemler zorlanmakta ve yapıları bozulmaktadır. Bunun klinik sonucu boyun düzleşmesi, kaslarda sertlik ve ağrılardır.

Boyun öne eğik olunca sırttaki kamburlaşma artar ve sırt ağrılarına yol açar. Öne doğru eğik ve kambur çalışırken omuzlar da öne ve aşağı doğru düşük bir görünümde olur. Bu durumda omuz ağrıları, omuz düşüklüğüne bağlı sinir sıkışmaları ve kollarda halsizlik, uyuşma ve ağrıya yol açar.

Klavye ve mause kullanımı ergonomik değilse dirsekte tenisçi ve golfcü dirseği, ulnar sinir tuzak nöropatisi, ellerde ve bilekte karpal tünel sendromuna neden olabilir.

Koltuk ve masa ergonomik değil ise bel, kalça, diz ağrıları, kaslarda yorgunluk, belde düzleşme ve ağrıya yol açar.

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

 • Çalıştığımız ortamı ergonomiye uygun hale getirelim.
 • Oturuşumuzu, duruşumuzu uygun hale getirelim.
 • Korunma ve egzersizleri öğrenelim ve yapalım.

ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ

Koltuk : Ayakta dururken oturma yeri yüksekliği diz hizasında oturunca her iki ayak yere basacak şekilde yükseklik ayarı yapılabilen, oturma yeri yeterli genişlikte, sırtın desteklenmesine izin verebilecek derinlikte, sırtın ve belin eğimine uygunluk sağlayan destekli, kol destekleri olan bir koltuk olmalıdır.

Masa :  Çalışana özel ayarı yapılan koltuğa oturulduğunda masa yüksekliği dirsek hizasında ve masa altındaki alan bacaklarının rahat olmasına imkan verecek genişlikte olmalıdır.

Monitor : Gözlerden 60-70 cm uzakta, üst hizası göz hizasından en az 15 derece açıyla bakılacak düzeyde aşağıda olmalıdır.  Yapılan çalışmalar sonucunda monitöre aşağı doğru bakanların,  gözlerinin daha kısık olması nedeniyle kurumasının önlendiği ve kasların daha az yorulduğunu göstermiştir.  Monitörün üst kısmı ise, hafif arkaya doğru eğimli olmalı ve ışık yansımalarını önleyecek şekilde pencereye 90 derece açıda durmalıdır.

Klavye ve Fare : Dirsekler ve bilekler yukarı, aşağı veya yanlara açı yapmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

POSTÜR BOZUKLUKLARI VE DÜZELTİLMESİ

Boyun,sırt ve belin fizyolojik eğriliklerini koruyacak, omuzların, dirseklerin, el bilekleri ve parmakların, kalça, diz ve ayakların rahat, yorgunluk vermeyecek şekilde oturulmalıdır.  Kulanılacak aletler verimli çalışmaya uygun yere konmalı, eller ve el bilekleri ön kol hizasında olmalıdır.  Oturma sırasında kalça açısı ve diz açısı 90-120 derece, ayak açısı 90-100 derece, dirsek masa üzerinde 90 derece, el ve bilek 180 derece olmalıdır.

Son yapılan çalışmalar kalça açısı 70-90 derecede olacak şekilde öne doğru eğik oturmanın, bel ve sırt,bağ ve kaslarını gerdiğini ve omurgaya baskı yaparak sırt, boyun ve bel ağrılarına yol açtığını, 90-120 derece arkaya kaykılarak oturmaların omurganın S yapısına uygunluk sağladığını ve ağrıların ortaya çıkmasını önlediğini savunmaktadır.

KORUMA VE EGZERSİZLER

 • Sürekli duruşunuzu, pozisyonunuzu değiştirin  ve tekrar ideal pozisyona geçin.
 • Dirseklerinizi, bileklerinizi sert düzeylere dayamayın.
 • Arada başınızı hareket ettirerek ekrana bakış açınızı değiştirin.
 • Fareyi kullanırken arada diğer elinize alın ve farenin masa üzerindeki yerini değiştirin.
 • En az 1 saatte bir yerinizden kalkın, yürüyün, gerinin, ayakta çalışın.
 • Gözleriniz dinlendirmek için arada elleriniz göz kapaklarına değmeyecek ve parmaklarınız alnınızda üst üste gelecek şekilde gözlerinizi kapatın ve 30-40 saniye bu şekilde kalın.
 • Uygun zamanlarda, oturduğunuz yerde veya ayağa kalkarak kaslarınızı (el, kol, bacak, bel, boyun, sırt) germek için gerinin.
 • Ayaklarınız yere tam basacak şekilde koltuk yüksekliğini ayarlayın, tam basmıyor arada boşluk kalıyorsa ayak desteği koyun.
 • Koltukta oturduğunuz yerden kalkmadan, yerden herhangi bir şey almayın.
 • Havalandırma ve klimanın direk size doğru gelmesine  izin vermeyin.
 • Ofiste fırsat buldukça yapılabilecek egzersizleri uzmanlarından öğrenin ve uygulayın.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.