İş Hayatında Başarılı Olayım Derken Sağlığınızdan Olmayın

Fibromiyalji sendromu yani halk arasında bilinen adıyla kas romatizması, toplumun yaklaşık yüzde 2’sinde görülen ciddi bir sağlık sorunu. Fibromiyalji kendini kas-iskelet ağrıları, sabah yorgun olarak kalkma, uyku problemleri, anksiyete, eller ve ayaklarda uyuşmalarla belli ediyor.
İş Hayatında Başarılı Olayım Derken Sağlığınızdan Olmayın

09 Ekim 2015, Cuma | Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fibromiyaljiye özellikle mükemmeliyetçi, başarılı ve işini titiz yapan kişilerde daha fazla rastlanıyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. A. Şahap Demirboğan, fibromiyalji sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji (FMS) sendromu, etyolojisi yani nedeni bilinmeyen, inflamatuar (iltihap nedeniyle oluşan hastalıklar) ve otoümmin (özbağışıklık) gibi durumlarla ilgili olmayan kronik bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Halk arasında kas romatizması olarak bilinen fibromiyaljinin en belirgin özelliği sırtta, boyunda, omuzlarda ve kalçalarda belirgin derecede hissedilen yaygın kas ağrılarıdır. Fibromiyalji Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılında tanımlayarak açıkladığı bir rahatsızlıktır.  Hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren bir sağlık problemi olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

Fibromiyalji hastalarının yüzde 75-100’ünde yaygın kas-iskelet ağrıları ve tutukluk vardır. Vücudunun her yerinde ağrı ve şişlikler olduğunu belirten hastaların oranı yüzde 60 kadardır. Kas-iskelet dışı şikayetler ise; günün büyük çoğunluğunda yorgunluk (yüzde 85), sabah uykusunu alamadan kalkma (yüzde 80), ellerde ve ayaklarda uyuşmalardır (yüzde 65). Bu şikayetlere ilaveten daha az oranda (yüzde 45-50) anksiyete (kaygı, korku v.b), baş ağrısı, göğüs ağrısı, karın ağrısı, dismenore (sancılı adet görme) ve irritable bağırsak hastalığı (huzursuz bağırsak sendromu) gibi durumlar da görülebilir.

DAHA ÇOK KİMLERDE VE NEDEN GÖRÜLÜR?

Fibromiyalji toplumun yaklaşık yüzde 2’sinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Türkiye’de yaklaşık 1,3 milyon kişide fibromiyalji vardır. Yaş ve cinsiyet farkı gözetmeyen bu hastalık, en sık 25-55 yaşları arasında görülmektedir. Ayrıca erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla fibromiyaljiye rastlanır. Her 10 kadına karşılık yalnızca 1 erkekte fibromiyalji gözlemlenir. Kadınlar vücut yapıları bakımından bilinenin aksine erkeklerden daha fazla ağrıya dirençlidirler. Buna rağmenşikayetlerde bulunurlar

Fibromiyalji; hassas, paylaşımcı, mükemmeliyetçi, başarılı ve işini titiz yapan kişilerin hastalığıdır. İş yaşamındaki başarısızlık, boşanma, sevilen bir kişinin ölmesi, çocuğun ya da eşin istenildiği gibi olmaması, travmalar, sıkıntılı bir hastalık atlatma gibi durumlar sonrası görülen fibromiyaljilere primer fibromiyalji denir.  Bu hastalık kanser, enfeksiyon ve artrit (eklem iltihabı) gibi başka bir hastalığa eşlik ederse de bu duruma sekonder fibromiyalji denir.

FİBROMİYALJİ TANISI NASIL KONUR?

Fibromiyalji için yapılan tüm tetkiklerde hastalığa özgü objektif bir bulgu yok gibidir. Bu nedenle hastalar, kendisinde ciddi bir hastalık (kanser v.b) olduğunu ve bunun kendisinden saklandığını düşünerek tedirginlik yaşarlar. Bu yüzden de sıkça birden fazla doktora başvururlar. Ancak hastaya yardımcı olacak tedavi şekli fizik tedavi ve psikiyatrinin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilir. Bilinçsizce birden fazla doktora gitmek ve tetkik yaptırmak, fibromiyaljinin tanı ve tedavi maliyetlerini de artırır. Ayrıca hastanın gereksiz yere korkuya ve şüpheye kapılmasına da sebep olabilir. Fibromiyalji tanısı için öncelikle hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve sonrasında muayene edilmesi gerekir.

Amerikan Romatoloji Cemiyeti’nin tanı kriterleri olarak kabul ettiği 18 (9 çift) duyarlı nokta vardır. Bu noktalar vücudun değişik bölgelerinde iki taraflı bulunur. Bu noktalardan 11 ve daha fazlasında duyarlılık varsa ve 3 aydan fazla zamandır da devam ediyorsa fibromiyalji tanısı konulabilir. Hastanın psikolojisini ve hassasiyetini göz önüne alarak 10 farklı kontrol noktası tespit edilmiştir. Normalde bu noktalarda ağrı olmaması gerekir. Ancak hasta bu noktalara da aynı basınç şiddetiyle bastırınca ağrı hissediyorsa ve bu kontrol noktalarından 3 ve fazlasında duyarlılık varsa fibromiyalji tanısına kuşkulu yaklaşılır.

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Fibromiyaljili hastalar genellikle kendilerini yakınlarına ve doktorlarına doğru şekilde anlatamadıklarını düşünürler. Bu durum da onların hastalık hastası olarak görünmesine yol açabilir. Bu sebeple tanının konması hasta için büyük bir moral kaynağıdır. Fibromiyaljili hastaların tedavisine yaklaşım multidisipliner olmalıdır. Tedavideki amaç ağrıları gidermek, uykuyu düzenli hale getirmek ve hastayı tekrar topluma kazandırmaktır.  Hastalığın tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler şunlardır:                                                  

Eğitim: Fibromiyalji sendromu, hastaya tüm yönleriyle öğretilmelidir. Fibromiyaljinin sakatlık veya şekil bozukluğuna yol açmayacağı, ölümcül olmadığı ve uzun süre devam edebileceği hastaya mutlaka anlatılmalıdır. Ayrıca hastanın sosyal hayatından ve işinden kopmaması gerektiği de belirtilmelidir.

İlaç tedavisi: Hastanın ağrısını keserek normal uyku düzenine girmesine yardım eden, düşük dozlu depresyon ilaçlarından fayda sağlanabilir. Diğer basit ağrı kesiciler ve romatizmal ilaçlardan yeterli yarar sağlanmayabilir.

Gabapentin türevleri: Sara (epilepsi) hastalığının tedavisinde de kullanılan gabapentin içeren ilaçların sinir sistemindeki iletimsel sorunları aşabilen kimyasal özellikleri vardır. Son yıllarda bu grupta yer alan ilaçlardan etkin sonuçlar alınabiliyor.                                                                                                                                     

Egzersiz: Yapılan araştırmalar düzenli egzersiz hareketlerinin fibromiyaljiden kaynaklanan ağrı, halsizlik ve uyku bozukluğuna iyi geldiğini göstermektedir.                                                                                                                                                                                              

Fizik tedavi cihazları ve kaplıcalar: Fizik tedavi cihazları ve kaplıcaların tedavide önemli bir yeri vardır. Bu sayede hasta egzersizlerini daha kolay ve başarılı bir şekilde yapabilir.

 

OFİS ÇALIŞANLARI NELER YAPABİLİR?

İşine düşkün, titiz, sürekli başarılı olmak isteyen ve çalışma arkadaşlarının da gereğini yapmaları gerektiğini düşünen ofis çalışanlarının iş hayatında daha rahat olmaları gerekir. Bu hastalar mümkün olduğunca kendilerine zaman ayırmalı ve rahatlatıcı faaliyetlerde bulunmalıdır. Fibromiyaljisi olan kişilerin çalışma arkadaşlarının da özverili ve yardımsever olması hastaya büyük fayda sağlar. Özellikle hastanın çalışma alışkanlıkları ve uğraşlarındaki yetersizliği işveren tarafından fark edilirse başarılı olması için hastaya mutlaka destek verilmelidir.

Bazı hastaların kafeine karşı aşırı duyarlılıkları vardır. Ve kafein sebebiyle uyku düzenleri bozularak hastalıkları artabilir. Bu nedenle kahve ve benzeri içecekler mesai saatlerinde tüketilmemelidir. Fibromiyalji hastaları sosyal aktiviteler içine daha çok dahil olmalıdır. Başarısızlık nedeniyle işten çıkarılma veya çıkmaya zorlanma bu kişilerin hastalıklarını daha fazla arttırır. Fibromiyaljisi olan kişilerin çalışırken uzun süre ayakta durmaması ya da belirli bir pozisyonda sabit durmamaları gerekir. Bu hastalara vücut pozisyonlarını aralıklarla değiştirebilecekleri işler verilmelidir. Fibromiyalji hastaları kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara, dokuların oksijenden yararlanmasını azaltarak ağrının daha fazla hissedilmesine ve halsizliğin artmasına yol açabilir.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.