Çocuklarda Diş Tedavileri

Çocuk hastaların tedavilerinde ilk basamak ‘’koruyucu’’ tedavilerdir. Koruyucu uygulamalar çürüğün oluşumunu engellemeyi amaçlar. Diş hekimleri profesyonel anlamda ‘flor’ ve ‘fissür örtücü’ uygulamalarıyla diş çürüklerinin minimalize edilmesini sağlar.
Çocuklarda Diş Tedavileri

12 Aralık 2016, Pazartesi | Ağız, Çene ve Diş Sağlığı

Florid jel uygulaması nedir?

Florid jel uygulaması diş minelerini kuvvetlendirmek amacıyla dişlerin tüm yüzeylerine uygulanır. Kliniğimizde yapılan flor jel uygulaması topikal bir uygulama olup çocukların sağlığı açısından zarar teşkil etmemektedir. Bu uygulama sonrası 1 saat kadar birşey yenilip içilemeyeceği için öncesinde, çocukların tok olmaları tavsiye edilir. Çürük risk oranı yüksek olan çocuklarda 4 ayda bir, ağız hijyeni iyi olan çocuklarda ise 6 ayda bir yapılır.

 

Diş hekimine ne zaman gidilmelidir?

İlk süt dişi doğumdan sonra 6.ayda başlar ve genellikle 2.5 – 3 yaşlarında süt dişlenme süreci tamamlanır. Alt ve üst çenede toplamda 20 adet süt dişi bulunur. Diş hekimi ziyaretine ilk süt dişinin çıkmasıyla beraber başlamalı, her 6 ayda bir rutin olarak, herhangi bir problem varlığında ise daha sık diş hekimine gidilmelidir. 

 

Süt dişleri neden önemlidir?

Süt dişleri, çocuğun psikolojisinin, beslenmesinin, konforunun yanında konuşmanın düzgün gelişimi için de önemlidir. Tedavilerinin önemsenmemesi gelecekte birçok probleme sebep olup enfeksiyon odakları oluşturabilmektedir. Çürük süt dişleri hem çocuğun genel sağlığı hem de alttaki sürekli dişlerin gelişimi için zararlıdır. Çürük süt dişinin, kökte oluşturduğu enfeksiyon daimi diş germine zarar verebilmektedir. Ayrıca süt dişleri kalıcı dişlerin yerlerini korumakta olup daimi dişlere rehberliK yapmaktadırlar. Bu nedenle erken süt dişi kayıplarında, çapraşıklığı ve kalıcı dişlerin yerini korumak amacıyla, diş hekimleri tarafından ‘yer tutucu’ uygulamaları ve çocuk diş protezi uygulamaları yapılır.

 

Diş temizliği bebekken başlar…

Çocukların diş sağlığında en büyük görev aileye düşmektedir. Çocukların dişleri günde 3 kez fırçalanmalı ve bu işlem ebeveyn kontrolünde olmalıdır. 2 yaşına kadar diş fırçamalama sadece diş fırçasıyla, sonrasında ise çocuklar için özel üretilen diş macunları kullanılarak gerçekleştirilmelidir.

Bebekler uyutulmadan önce, dişleri mutlaka ıslak bir tülbent ya da diş fırçasıyla temizlenmeli ve biberonla uyutulmamalıdır. Beslenme sonrasında dişler fırçalanamıyorsa su içirilmeli mümkünse su ile çalkalanmalıdır. Ayrıca diş çürüklerinin en büyük sebebi olan şekerli, asitli ve karbonhidrat içerikli gıdaların tüketimi aile tarafından sınırlandırılmalıdır.

Çeşitli nedenlerle diş tedavileri koltukta yapılamayan çocuklarda genel anestezi işlemi uygulanmaktadır. Genel anestezi altında tüm diş tedavileri tek seansta yapıldığı için bu durum çocuk ve aile için kolaylık sağlamaktadır.


Ağız, Çene ve Diş Sağlığı Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.