Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

05 Haziran 2015, Cuma

Bebeğin anne sütü yanında ek gıdalara geçtiği dönem oldukça önem taşır. Yoğun ve püreli yiyeceklere başlamak bebeğin çiğneme ve yeme gibi becerilerinin de gelişmesine yardımcı olur. Bu dönem, bebeğin tüm hayatını etkileyen, sağlıklı beslenme alışkanlığının temellerinin atıldığı önemli bir süreçtir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişi Kaçıncı Aydan İtibaren Olmalıdır?

Anne sütüyle beslenen bebeklerde ek gıdalara başlanırken yedirilecek gıdalara ve zamanlamaya dikkat edilmelidir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş için en uygun zaman 4. ve 6. aylar arasındadır. Bebek, anne sütüyle ayda en az 600 gram alıyorsa, ek gıdaya başlamak için 6. aya kadar beklenebilir. Sadece mama ile beslenen bebeklerde veya anne sütüyle yeterli kilo alamayan bebeklerde ise en erken 17. haftada ek gıdaya geçilebilir.

Bebeğe Öncelikle Hangi Yiyecekler Verilmelidir?

Ek gıdalara 6. aydan sonra meyve suları ve sebze çorbası ile başlanmalıdır. Öncelikle mevsimine göre elma, armut, şeftali ve kayısı gibi meyveler cam rendede rendelenip suyu süzülerek 1-2 çay kaşığı ile verilmelidir. Her yeni besine 3 gün arayla başlanmalı ve miktar yavaş yavaş artırılmalıdır. Bunun sebebi bebekte alerjik bir reaksiyon olursa hangi besinden kaynaklandığını saptayabilmek ve bebeği ek besinlere güvenli bir şekilde alıştırmaktır. Bebek bu kıvama alıştıktan sonra besinler püre halinde verilmeye başlanabilir.  Amaç bebeği bir an önce pütürlü gıdalara alıştırmak, öğürme refleksini duyarsızlaştırmaktır.

Meyvelerden Sonra Sebzelere Geçilebilir

Sebze ve meyvelerden sonra ev yapımı yoğurt, muhallebi ve tahıllara geçilebilir. Daha sonra da bebeğe kahvaltı yaptırılmaya başlanabilir. Kahvaltıda tuzu alınmış beyaz peynir, zeytinyağı, pekmez, tam buğday ekmeği anne sütü veya mamanın içine karıştırılarak verilebilir.

Alerji Durumunu Kontrol Edin

Karışım olarak verilmeden önce bütün besinler yine 2-3 gün arayla tattırılarak bebeğin alerjisinin olup olmadığı gözlenmeli, tüm yiyeceklere azar azar başlanıp yavaş yavaş miktarı artırılmalıdır.

Eğer unlu-sütlü mama hazırlanacaksa pirinç unuyla hazırlanmalıdır. Çünkü diğer unların alerji yapma özelliği daha fazladır. İnek sütü 1 yaşından küçük çocuklarda önerilmediği için muhallebiler devam sütü veya anne sütüyle yapılmalıdır.

Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğin bir besine alerjisinin olduğu, vücudunda ya da yüz bölgesinde oluşan kızarıklıklar ve döküntülerden anlaşılabilir. Bu durumda o besine bir hafta ara verilip sonra yeniden denenmelidir. Besin alerjileri nadiren ishal, kakada kan görülmesi, vücudun belirli bölgelerinde deri kuruluğu, pullanma, kızarıklık veya sadece kabızlık şeklinde bulgular verebilir.

Ek gıdalara başlarken yiyeceklerin protein, kalori, demir, çinko, A ve D vitamini yönünden zengin olmasına özen gösterilmelidir.

Eğer bebek yeni tattığı bir besini yemek istemiyorsa asla zorlanmamalıdır. Bir süre ara verilmeli ve daha sonra tekrar denenmelidir.

 

Bebeklere 1 Yaşından Önce Verilmesi Sakıncalı Gıdalar Nelerdir?

 • Tuz, şeker
 • Bal
 • Yumurtanın beyazı
 • Baharat
 • İnek sütü
 • Çay
 • Kuruyemişler (Alerjik olmayan bebeklerde ceviz, 9. aydan sonra az miktarda verilmeye başlanabilir.)
 • Diyet ürünleri
 • Katkı maddesi içeren ambalajlı gıdalar
 • Deniz ürünleri (Alerjik olmayan bebeklerde yüzey balıkları, 9. aydan sonra verilmeye başlanabilir.)
 • Sakatatlar
 • Kakaolu ve çikolatalı gıdalar
 • Kivi, çilek, incir gibi alerjik meyveler
 • Bakla
 • Domates ve kırmızı dolmalık biber  (Bebeğin alerjisi yoksa 8-9. aydan itibaren yedirilebilir.)

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.